Що таке чоппер
Слід зазначити, що це слово має два різні значення. Тому, важливо враховувати контекст, у якому воно було використане, щоб правильно зрозуміти його значення, коли ви чуєте його в розмові.
Подібним чином можна говорити і про чоппер-подрібнювач, який являє собою один із різновидів кухонних комбайнів. В англійській мові є слово “chop”, що означає “рубати”, саме тому такий кухонний комбайн використовується для подрібнення продуктів. Отже, важливо не плутати контекст.
Однак, перебуваючи на одному з найбільших сайтів в Україні присвяченому автомобільній та мото тематикам і всім, що пов’язано з ними, ви вже, мабуть, зрозуміли, що в цьому разі “чопер” має відношення до мотоциклів. І в цьому ви абсолютно правильно зрозуміли контекст.
Давайте почнемо з вирішення однієї поширеної помилки. Багато хто, якщо не більшість, часто вважає, що якщо мотоцикл не входить до категорії “спортивний”, “кросовий” або “ендуро” (якщо вам цікаво дізнатися, що таке ендуро, ви можете ознайомитися з цим тут), то він обов’язково є “чопером”. Однак це не зовсім вірно, і багато хто часто плутає це поняття з крузером.
Ще однією характерною особливістю чоперів є пасажирська спинка на сидінні, яку англійською називають SYSSYBAR.
Крім того, чопери часто оснащені великими колесами, наприклад, 21-дюймовими, але бувають і більш вражаючі моделі з колесами діаметром у 23 дюйми.
Такі мотоцикли зазвичай позбавлені надлишкового обважування та зайвих деталей. Серед пристрасних мотоциклістів, їхнього способу життя і хобі, існує навіть приказка: чопер – це мотоцикл, з якого зняли все зайве і залишили тільки те, що необхідно для їзди… Ну, звісно, не забувайте про характерну U-подібну вилку і кут нахилу, про які ми згадали на самому початку. Ці риси залишаються ключовими, які дозволяють нам безпомилково розпізнати перед собою справжнього чопера.
Додатковим впізнаваним елементом може бути невеликий бак, який часто має краплеподібну форму. Мотоцикли цього класу зазвичай оснащені укороченою панеллю керування і мінімумом світлотехніки. Часто вони не мають крил і забезпечені V-подібними моторами.
Цікаво, що, незважаючи на їхню популярність, мотоцикли чоппери насправді рідко випускаються в серійному виробництві. Зазвичай це результат індивідуальних кастомних переробок або творчості невеликих майстерень і студій.
Технічні особливості
Головною характерною особливістю такого мотоцикла вважається його низька і пряма посадка, що надає водієві неймовірний комфорт. Кермо мотоцикла високо підняте і максимально наближене до водія, що дає йому змогу керувати мотоциклом, не пригинаючись до керма. Передні підніжки винесені вперед, створюючи відчуття затишку, порівнянне з м’яким кріслом, навіть на високих швидкостях.
Вилка переднього колеса чопера зазвичай має великий кут нахилу і значну довжину, що відрізняється від інших типів мотоциклів. Ця особливість дає змогу збільшити відстань між переднім і заднім колесами, при цьому заднє колесо у більшості моделей має трохи менший діаметр, ніж переднє.
Сучасні технології, такі як сенсорні дисплеї, навряд чи можна знайти на справжніх чоперах. Замість них на приладовій панелі встановлюються традиційні аналогові циферблати круглої форми. Дуже важлива також наявність хромованих деталей, що є своєрідним стандартом стилю.
Потужність двигуна в чоперах зазвичай не є пріоритетом. Багато з них оснащені низькокубатурними моторами, які не ставлять собі за мету високих обертів. Натомість, вони орієнтовані на забезпечення великого крутного моменту в середньому діапазоні обертів, що дає змогу впевнено рухатися на високій передачі за низьких обертів.
Особлива увага приділяється звуку мотора. Справжні поціновувачі мотоциклів віддають перевагу двигунам з повітряним охолодженням, щоб досягти бажаного звучання. Налаштування акустики чопера часто залишається в руках фахівців, що володіють ідеальним слухом.
Культура чопперів
Саме тому у світі мотоциклів класу “чопер” існує величезна різноманітність стилів і рівнів “кастомності”. Насправді, у різних мотоцикл-клубів, особливо у США, можуть бути власні, унікальні види мотоциклів. Іноді навіть можна визначити, до якого клубу належить мотоцикл, просто за його стилем і деталями.
Величні чопери, вважаються справжнім символом свободи, і ви можете побачити їх у дії у фільмі Безтурботний наїзник.
У Сполучених Штатах серед шанувальників цієї мотоциклетної культури навіть існує девіз – “Forever two wheels” (Вічно на двох колесах). Цей девіз уособлює неспішну їзду, безкраї шосе та дух романтики. Однак варто пам’ятати, що чопери зазвичай не призначені для далеких поїздок. Для таких цілей краще підходить круїзер.
Історично, чопери виникли саме в США на початку 1950-х років. Один із піонерів цієї категорії мотоциклів – “Капітан Америка”. Важливо відзначити, що це була модифікація знаменитого мотоцикла “Харлей-Девідсон”. З іншого боку, українські ентузіасти створювали чопери, модифікуючи мотоцикли Дніпро і Урал.
Цікавий факт: компанія Harley-Davidson ніколи не виробляла серійних чоперів. Ймовірно, це трохи несподівано для багатьох.
Як наслідок, чопери вважаються найбільш стильними та пафосними мотоциклами. Кожен любитель чопера прагне максимально налаштувати свого “коня” для комфортної їзди і привернення уваги оточуючих.
Зовні чимось схожі на бакерів. Але наскільки я розумію із прочитаного матеріалу це зовсім інша субкультура.
Якщо аналізувати фото, то чопери нічим не відрізняються за зовнішнім виглядом від байкерів.