Як правильно вибрати автомобільний акумулятор?
Купівля і придбання нового акумулятора для авто може стати стресом. Вибір акумулятора не такий складний, як здається, і може бути досить простим завданням, якщо ви знаєте, на що звернути увагу. Щоб вибрати хороший автомобільний акумулятор дотримуйтесь простих кроків, які описані в нашій статті. Тоді покупка нового акумулятора для легкового або вантажного автомобіля перетвориться на легкий бриз.
Коли слід замінити акумулятор
Для початку важливо знати, коли потрібно замінити акумулятор легкового або вантажного автомобіля. Крім того, що ви можете помітити ознаки слабкого акумулятора (тьмяне світло, проблеми із запуском тощо), є кілька додаткових ознак, які можуть вимагати встановлення нового акумулятора.
- Тріснутий корпус батареї.
- Опукла батарея – зазвичай ознака замерзання батареї.
- Батарея не приймає заряд.
- Ослаблені клеми акумулятора.
- Відсутність кришки заливної горловини (якщо передбачене застосування).
Які бувають акумулятори
Більшість сучасних автомобілів з двигунами внутрішнього згоряння оснащені 12-вольтовими акумуляторними батареями типу свинцево-кислотного. Час від часу можна зустріти також стартерні батареї з алкаліновим або літієвим заповненням. Усі ці акумулятори працюють за одним принципом: у процесі хімічних реакцій усередині них виділяється електрична енергія, необхідна для запуску двигуна і живлення допоміжних пристроїв. Під час заряджання акумулятора відбувається зворотний хімічний процес, що дозволяє йому накопичувати електрику.
Свинцево-кислотні батареї бувають декількох видів. Деякі вимагають регулярного обслуговування, оскільки необхідний контроль рівня електроліту, зарядка і очищення корпусу. Інші вимагають мінімальної уваги з боку власника (часто позначаються як Sb/Sb), а також є батареї, які не потребують обслуговування взагалі (позначаються як Ca/Ca).
На деяких батареях можна побачити позначення AGM або EFB, які вказують на технології, що забезпечують кращу стійкість батареї до частих запусків двигуна (наприклад, під час використання системи Start/Stop) і сильних зарядних імпульсів.
Більш детальну інформацію про різні види акумуляторів та їхні особливості можна знайти в окремій статті нашого автомобільного порталу.
Що таке ємність, струм і різні розміри АКБ
При виборі акумуляторної батареї перед походом у магазин важливо звернути увагу на кілька ключових показників. Вони охоплюють ємність батареї, вимірювану в ампер-годинах, стартерний (пусковий) струм в амперах і розміри корпусу. Що стосується останнього параметра, то тут все просто: нова батарея повинна підходити за розмірами до місця, де встановлено стару, особливо в разі автомобілів з обмеженим простором під капотом або в багажнику.
Здатність батареї до запуску двигуна в холодну погоду залежить від величини пускового струму (або CCA, Cold Cranking Amps). Цей параметр має бути не меншим, ніж в оригінальної батареї вашого автомобіля, а краще, якщо він буде навіть трохи вищим.
Що стосується ємності батареї, то тут краще вибирати модель, близьку до оригінальної. Заміна “рідної” батареї ємністю 55 ампер-годин на модель ємністю 60 Ач не погіршить роботу автомобіля, проте велика різниця в ємності (понад 10 відсотків) швидше за все призведе до зайвих витрат – адже ціна нової батареї сильно залежить від цього параметра.
На що звертати увагу під час вибору хорошого акумулятора
Крім основних характеристик акумулятора, під час вибору в магазині варто звернути увагу на ще один важливий аспект – його полярність. В різних автомобільних батареях плюс і мінус розташовуються по-різному. Під час купівлі акумулятора з відбитими клемами можна не тільки переплутати контакти під час установлення, а й зіткнутися з проблемою нестачі довжини дротів для під’єднання до потрібної клеми.
Полярність акумулятора можна визначити не тільки візуально, виявивши знаки “+” і “-” на клемах, а й за маркуванням батареї. Наприклад, цифра “1” або буква “L” вказують на пряму полярність, де плюс розташований зліва, а мінус – справа (якщо дивитися на лицьову сторону корпусу, де клеми розташовані ближче). Навпаки, значення “0” або “R” повідомляють про зворотну полярність, де плюс розташований праворуч, а мінус – ліворуч.
Також важливими є розміри клем. Клеми стандарту Euro T1 мають більший діаметр: плюсова – 19,5 мм, мінусова – 17,9 мм. У той час як клеми стандарту Asia T3 істотно тонші: плюсова – 12,7 мм, мінусова – 11,1 мм. Це означає, що під’єднання до них дротових наконечників без доопрацювань може бути скрутним.
Як визначити розмір і тип корпусу встановленого у вашому автомобілі?
Розміри акумулятора безпосередньо залежать від його ємності і є стандартними для всіх виробників. Якщо ви хочете замінити акумулятор на такий самий за ємністю, як у вас був, то з розміром ви не помилитеся. При виборі батареї більшої ємності зверніть увагу на розміри, щоб переконатися, що вона поміститься у ваше посадочне місце.
Існують два типи корпусів акумуляторів: азіатський і європейський. Вони відрізняються габаритними розмірами і розташуванням клем. Азіатські корпуси зазвичай вищі (225 мм) і коротші, тоді як європейські корпуси мають меншу висоту (зазвичай 175 або 190 мм) і більшу довжину. На прикладі нижче наведено схеми розмірів європейського та азійського корпусів ємністю 60 Ач. Якщо ваш автомобіль європейського виробництва (наприклад, Mercedes, BMW, Volkswagen, Peugeot, Citroen або вироблений у країнах колишнього СНД), то підійде європейський тип корпусу. Якщо ваш автомобіль вироблено в азіатських країнах (наприклад, Nissan, Toyota, Mazda, Honda тощо), то для нього підійде азіатський тип корпусу.
Інструкція як вибрати акумулятор для авто
Крок 1: Підберіть акумулятор потрібного розміру
Автомобільні акумулятори діляться на групи за розміром. Міжнародна рада з акумуляторів створила групу розмірів BCI, щоб полегшити пошук точного розміру акумулятора для вашого автомобіля. Акумулятори для легкових і вантажних автомобілів бувають різних форм і розмірів, тому важливо переконатися, що ви правильно підібрали акумулятор для свого автомобіля.
Крок 2: Визначте мінімальне значення ампер холодного пуску (CCA) для вашого автомобіля
Всі легкові та вантажні автомобілі спроектовані та побудовані з урахуванням особливих вимог до потужності, необхідної для запуску автомобіля, особливо в холодну погоду. Ці вимоги відомі як Cold Cranking Amperage або CCA. Якщо ви не використовуєте батарею з мінімальним значенням CCA, рекомендованим виробником автомобіля, ви можете не завести автомобіль через нестачу енергії.
Ви можете дізнатися мінімальний показник CCA вашого автомобіля та інші параметри, використовуючи кілька різних методів:
- На етикетці наявного акумулятора вказується номінал CCA.
- В посібнику користувача автомобіля вказані необхідні характеристики батареї.
- Пошукайте інформацію про мінімальний номінал батареї в Інтернеті.
Ви можете встановити батарею з більш високим показником CCA ніж мінімальна вимога виробника; однак, ви ніколи не повинні встановлювати батарею з нижчим показником CCA, ніж мінімальний.
Крок 3: Визначте тип потрібної батареї
В багатьох легкових та вантажних автомобілях сьогодні використовуються звичайні залиті свинцево-кислотні батареї. У таких батареях елементи занурені у розчин рідкого електроліту і у жорсткому корпусі. Цей тип батарей має нижчий показник CCA і, як правило, більш коротку гарантію. Затоплені батареї – найдешевші з представлених на ринку і існують вже дуже давно. Багато автомобілів поставляються з цим типом акумуляторів з конвеєра і можуть використовувати їх без проблем.
У деяких нових автомобілях, особливо в тих, де потрібна велика потужність, наприклад, сидіння з підігрівом, дистанційний запуск або технологія “стоп/старт”, використовуються батареї типу Absorbed Glass Mat (AGM). Батареї AGM набагато потужніші та мають більш високий показник CCA, ніж залиті батареї. Замість рідкого електроліту в них використовуються скловолоконні мати, які просочуються розчином електроліту. Відсутність вільно протікає розчину електроліту робить їх майже повністю необслуговуваними, надзвичайно довговічними та стійкими до екстремальних перепадів температур.
Крок 4: Виберіть новий акумулятор
Ви дісталися останнього кроку. Ви повинні вибрати, але вибрати з розумом. Непогано б порівняти кожен з акумуляторів, що розглядаються.
Наприклад, наведена нижче таблиця доступних акумуляторів для Chevrolet Equinox V6 AWD 2010 року випуску. Кожна батарея має різний номінал CCA, термін гарантії та дизайн.
Бренд | Duracell Ultra Platinum | Duracell Ultra Gold | Duracell Ultra | X2Power | Optima Yellow Top |
---|---|---|---|---|---|
Номер деталі | SLI48AGM | SLI48H6M | SLI48H6 | SLI48AGMDP | OPT7048-148-ASC |
Свинцево-кислотна конструкція | AGM | Заповнений електролітом | Заповнений електролітом | Premium AGM | AGM |
CCA | 760 | 730 | 680 | 775 | 800 |
Гарантія | 4 роки | 3 роки | 2 роки | 4 роки | 3 роки |
Всі ці батареї відповідають мінімальним вимогам до показників CCA, встановленим виробником, та є відмінними варіантами заміни.
Декілька моментів, які слід враховувати:
- Для повсякденних автомобілів, на яких ви їздитимете довгі роки, відмінним вибором буде Duracell Ultra Platinum з тривалою 4-річною гарантією та великим запасом енергії.
- Для автомобілів з високими вимогами до потужності, такими як дистанційний запуск, підігрів сидінь, позашляхові аксесуари та багато іншого, хорошим вибором можуть стати акумулятори X2Power або Optima з їх вищими амперами при холодному пуску.
Нотатка про те, яке відношення має АКБ до місця проживання
Ще один момент, про який багато хто забуває, – це те, що умови, в яких ви експлуатуватимете автомобіль, мають значення.
Якщо ви живете і працюєте в районі, де може бути дуже спекотно або дуже холодно, рекомендується використовувати акумулятори AGM, наприклад Duracell Ultra Platinum, Optima або X2Power. AGM-акумулятори перевершують залиті батареї практично за всіма параметрами під час використання в екстремальних погодних умовах. Тепер ви знаєте всі важливі тонкощі на тему, як вибрати автомобільний акумулятор.
Остерігайтеся підробок!
У зв’язку з тим, що акумулятори є одними з головних витратних матеріалів, а кількість автомобілів в експлуатації продовжує неухильно зростати, на ринку з’явилося безліч низькосортних підробок. У зв’язку з тим, що ризик наштовхнутися на фальсифікат дуже великий, перед купівлею АКБ обов’язково з’ясуйте кілька важливих нюансів:
- проведіть огляд корпусу і пробок (у разі малообслуговуваної батареї) на наявність відколів, пошкоджень і щільності закручування. Крім того, приділіть особливу увагу клемам – чи мають вони гладку поверхню, а також чи є в комплекті до них спеціальні захисні ковпачки. Якщо останнього елемента немає або ж на металі клем було виявлено потертості та серйозну шорсткість, цілком можливо, що перед вами фальсифікат. “Палені” виробники дуже рідко звертають увагу на такі незначні дрібниці.
- обов’язково перевірте маркування на наявність інформації про виробника (країна, найменування заводу і його місце розташування). Щоправда, якщо у випадку з механічними і комплектними дрібницями виробники підробок не заморочуються, то до маркування вони ставляться з великою часткою відповідальності. Нині інформація про виробників копіюється з оригінальних батарей, тому цей пункт огляду може не дати однозначної відповіді на питання, чи підробка перед вами.
- обов’язково перевірте наявність дати виготовлення і те, чи не перебивалася вона. Якщо у випадку з сухозарядженими батареями (солі електроліту в них перебувають у сухому вигляді і потребують розбавлення водою) це не відіграє великої ролі, бо термін зберігання цих моделей апріорі високий, то залиті акумулятори не повинні бути старшими за півроку з моменту виготовлення.
- перевірте наявність у комплекті батареї технічного паспорта на продукт.