Автоюрист

В яких випадках поліція може законно зупинити транспортний засіб

Правила для зупинки автомобіля ДПС в Україні

Багатьом водіям невідомо, що повноваження співробітників ДПС в Україні досить обмежені, і законних підстав для зупинки транспортних засобів на дорогах не так багато. Завданням Національної поліції України є забезпечення безпеки руху і контроль за дотриманням Правил дорожнього руху всіма учасниками. Крім того, поліцейські стежать за тим, щоб автомобілі обслуговувалися регулярно і рух залишався максимально безпечним як для водіїв, так і для пішоходів.

Правові підстави для зупинки автомобіля поліцією в Україні

Закон України “Про національну поліцію” встановлює низку законних підстав, за якими співробітники поліції мають право зупиняти транспортні засоби. Давайте розглянемо, в яких випадках поліція має це право:

  1. Порушення Правил дорожнього руху водієм.
  2. Візуальні ознаки несправності транспортного засобу.
  3. Інформація про зв’язок транспортного засобу з ДТП або правопорушенням (адміністративним або кримінальним).
  4. Автомобіль перебуває в розшуку.
  5. Необхідність опитування водія або пасажирів як свідків ДТП або протиправних дій.
  6. Потреба в допомозі водія під час порятунку учасників аварії або поліцейських, а також його використання як свідка під час ДТП, у якій він не брав участі.
  7. Встановлення державним органом заборони або обмеження дорожнього руху.
  8. Неправильне кріплення вантажу, що перевозиться, що може становити загрозу безпеці.
  9. Порушення порядку подачі звукових або світлових спеціальних сигналів.

Ці випадки визначені законом як законні підстави для зупинки. Коли поліцейський зупиняє автомобіль, він зобов’язаний ясно оголосити водієві причину цієї зупинки.

Дії водія після зупинки поліцією: що важливо знати

Коли поліцейський зупиняє ваш автомобіль, важливо зберігати спокій і дотримуватися правил. Не кваптеся вибігати з машини або наближатися до поліцейського з покаянним виглядом. Замість цього, залишайтеся всередині автомобіля і дочекайтеся, щоб поліцейський підійшов до вас. Закон не вимагає, щоб ви відразу наближалися до поліцейського.

Співробітник ДПС зобов’язаний чітко і ясно представитися, назвати своє повне ім’я, по батькові та посаду, а також пояснити причини зупинки вашого автомобіля. Він повинен детально пояснити підстави для зупинки, і тільки у визначених законом випадках може попросити вас вийти з машини.

Важливо пам’ятати, що вам не обов’язково одразу виходити з автомобіля, якщо це не вимагається законом. Пропозиція вийти з машини може бути виправданою в таких випадках:

  • Для усунення поломки автомобіля або неправильного кріплення вантажу, що перевозиться.
  • Якщо є переконливі підстави підозрювати, що водій перебуває в нетверезому стані.
  • У разі підозри в скоєнні злочину.
  • Якщо вам потрібно буде підписати протокол як свідку або надати допомогу постраждалим у ДТП.

В будь-якому разі, коли починаєте спілкуватися з поліцейським, корисно запам’ятати або записати його ідентифікаційні дані, номерний знак його автомобіля поліції. Якщо поруч є інші зупинені транспортні засоби, фіксуйте їхні дані, бо вони можуть стати свідками в разі можливих неправомірних дій з боку поліції.

Що робити, якщо вас зупинила поліція

Якщо ви регулярно користуєтеся автомобілем, ймовірність зустрічі з поліцейськими на дорозі та їхньої зупинки, звісно ж, існує. Якщо ви знаєте правила і впевнені в собі, не варто нервувати. Спілкування з патрульним має розпочатися з вашого боку впевнено і доброзичливо.

Важливо пам’ятати, що у вас є такі права:

  • Уточнити причину зупинки і переконатися, що вона обґрунтована.
  • Запитати ім’я патрульного, якщо він не представився, і попросити побачити його посвідчення.
  • Не залишати автомобіль, якщо для цього немає необхідності.
  • Запросити докази того, що ви вчинили правопорушення.
  • Піддати сумніву пред’явлені звинувачення й аргументувати свою позицію.

Якщо розмова все ж таки закінчується складанням протоколу та винесенням постанови, водій завжди має право оскаржити його в суді. Однак це слід робити тільки в разі, якщо ви впевнені у своїй правоті і вважаєте дії інспектора необґрунтованими. У цьому випадку фото- і відеозйомка спілкування з патрульним може бути корисною: вона не заборонена й іноді допомагає довести відсутність вини.

Василь

Експерт у сфері автомобільної журналістики. Для написання статей використовуються різні авторитетні онлайн джерела інтернету.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Back to top button